Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczny program obchodów Święta Odzyskania Niepodległości był wyjątkowo bogaty. Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach rozpoczął je już pod koniec października. Wtedy, w Sali Muzealnej w Koluszkach, odbyły się bezpłatne warsztaty patriotyczne przeprowadzone przez Mateusza Jaśkiewicza. Podczas zajęć poruszonych było wiele tematów mówiących o patriotyzmie kiedyś i dziś, symbolach narodowych oraz Małej Ojczyźnie. Na koniec każdy uczestnik wykonał własnoręcznie kokardę narodową. Udział w warsztatach wzięło ponad 90 uczniów z koluszkowskich szkół podstawowych. Szerokie zainteresowanie warsztatami sprawiło, że znalazły się w stałej ofercie edukacyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Koluszkach (więcej informacji na stronie www.mok-koluszki.pl).
Edukacyjną formę przybrała także ekspozycja zaprezentowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach w dniach 8-13 listopada 2019.  Wystawa nosiła tytuł "Filary Wolności". Była to niezwykła podróż po życiorysach osób, których działalność w sferze politycznej, kulturalnej i oświatowej przyczyniła się do odrodzenia niepodległej Polski. Wystawa była prezentowana dzięki uprzejmości Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
W przededniu obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Gminy Koluszki wzięli udział w uroczystej wieczornej mszy za Ojczyznę w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po nabożeństwie, przy akompaniamencie orkiestry OSP Koluszki i udziale harcerzy, uczestnicy przemaszerowali na cmentarz, gdzie zebrali się wokół Grobu Nieznanego Żołnierza. W tym symbolicznym miejscu, w atmosferze refleksji i zadumy, odbył się Apel Poległych.
W mroźny poranek Święta Odzyskania Niepodległości  mieszkańcy również zgromadzili się w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcie NMP w Koluszkach. Mury tej świątyni dobrze pamiętają dzień sprzed 101 laty, kiedy rozległa się wiadomość o odzyskaniu wolności. Tak i teraz, rozbrzmiały piękne słowa i modlitwy za Ojczyznę oraz poległych w jej obronie. Po zakończeniu nabożeństwa, władze Koluszek, wojsko, poczty sztandarowe oraz delegacje przybyłych organizacji przemaszerowały pod Pomnik Orła Białego. W tym symbolicznym miejscu odegrany został Hymn Państwowy, wzniesiono polską flagę na maszt, po czym  wygłoszony został Apel Poległych. Następnie delegacje wieńcowe złożyły kwiaty u stóp pomnika Orła Białego autorstwa Władysława Strzemińskiego. Po zakończeniu obchodów ich uczestnicy udali się do Sali Muzealnej, gdzie w historycznej atmosferze czekała gorąca herbata oraz kawa. Był to znakomity czas na rozmowy oraz obejrzenie ekspozycji.
Dzień 11.11.2019 zakończyliśmy wyjątkowym koncertem patriotycznym pt. Tobie Ojczyzno w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach.  Było to pierwsze tego typu widowisko, które łączyło w sobie występy muzyczne z artystycznymi obrazami filmowymi. Podczas dwugodzinnego koncertu goście przebyli muzyczną drogę przez powstania narodowe, zabory, I wojnę światową, fronty II wojny światowej aż do współczesności. Przed publicznością wystąpiło wielu wykonawców. Byli to: Zespół Śpiewaczy Gałkowianie, Zespół Złota Jesień, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym, wychowankowie Przedszkola nr 2 w Koluszkach oraz uczestnicy zajęć muzycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach. Koncert poprowadzili Daria Przywara oraz Mateusz Jaśkiewicz. Na zakończenie każdy z wykonawców otrzymał słodki podarunek od Burmistrza Koluszek Pana Waldemara Chałata oraz Dyrektor MOK Elżbiety Przywara.
Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach serdecznie dziękuję uczestnikom wszystkich wydarzeń związanych z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości za obecność i wspólnie spędzony czas. Była to piękna okazja, aby dumnie powiedzieć, że jesteśmy Polakami i cieszymy się Wolnością.