Informacja Administratora

Relacja z "Wakacji w mieście 2022"

Miesiąc lipiec był bardzo aktywny oraz atrakcyjny z powodu wielu wydarzeń przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W terminie od 11 do 29 lipca 2022 roku Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach zorganizował dla dzieci z Gminy Koluszki trzy turnusy „Wakacji w Mieście 2022”. W zajęciach tych udział wzięło 135 uczestników.

W poniedziałki dzieci wzięły udział w prelekcji na temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji przeprowadzonej przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach. Dzieci miały także okazję zobaczyć wnętrze wozu strażackiego, przymierzyć hełm oraz poznać różnorodny charakter pracy strażaka. Po prelekcji dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały premierę bajki "BUZZ ASTRAL".

We wtorki dzieci odwiedziły Centrum Nauki i Techniki EC1w Łodzi. W ramach wycieczki dzieci przez dwie godziny odkrywały atrakcje Ulicy Żywiołów, czyli przestrzeń zorganizowaną wokół tematu pięcia żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Wystawa ma na celu stworzenie optymalnych warunków do samodzielnego poszerzania przez dzieci wiedzy o świecie przez przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów.

Trzeciego dnia w ramach "Wakacji w Mieście" dzieci z I turnusu ze względu na pogodę odwiedziły Arboretum oraz Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie. W pierwszej części wyjazdu odbył się spacer po Arboretum z przewodnikiem. Poznaliśmy ciekawe gatunki drzew i krzewów rosnących na terenie ogrodu. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Lasu i Drewna, które jest integralną częścią bazy naukowo – dydaktycznej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Dzieci obejrzały ekspozycję rozmieszczoną w czterech tematycznych salach. Trzeciego dnia dzieci z II i III turnusu odwiedziły odkryte baseny w Lisowicach. W ramach wycieczki zwiedzili również teren całego kompleksu, dzieci miały możliwość obejrzenia jakie atrakcje oferuje to miejsce.

W czwartki w ramach "Wakacji w Mieście" dzieci z I, II, III turnusu wyjechały na wycieczkę do Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta. Zwiedzanie lotniska rozpoczęło się w Terminalu Pasażerskim, gdzie każdy przeszedł przez stanowisko checz in – obsługa lotniska omówiła zasady odprawy biletowo bagażowej. Następnie przeszli przez Biuro Przepustek, by wsiąść do lotniskowego autobusu i przejechać do hangaru szkoły lotniczej Bartolini. Dzieci obserwowały starty oraz lądowanie wielu samolotów. Następnym punktem programy był przejazd pod Strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej i zapoznanie się z pracą jednostki. Na koniec wróciły autobusem do Terminalu Pasażerskiego, gdzie poznały ogólne zasady funkcjonowania lotniska. ​

W piątki uczestnicy Wakacji w Mieście 2022 odwiedzili restaurację „Malaga” w Koluszkach, gdzie dzieci artystycznie i aktywnie spędziły zaplanowany czas kolorując obrazki ze zwierzętami, robiąc maski, malując na folii, grając w piłkę nożną, bawiąc się chustą animacyjną i grillując. W przerwie między zajęciami podczas oficjalnego zakończenia zajęć uczestników odwiedził wyjątkowy Gość - Burmistrz Koluszek Pan Waldemar Chałat, który wręczył wszystkim dzieciom czekolady, bilety wstępu na basen i Park Linowy w Lisowicach oraz drobne upominki.