Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

IV Wielka Lekcja Historii

20 lutego 2020 r. mieszkańcy Koluszek uczestniczyli w IV Wielkiej Lekcji Historii zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach i Stowarzyszenie Historia Koluszek. Wśród zaproszonych gości obecni byli Burmistrz Koluszek - Pan Waldemar Chałat wraz z gośćmi specjalnymi rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Panią Jolantą Rudzką-Habisiak i posłanką na Sejm RP Panią Hanną Gill-Piątek.

Wydarzenie poprowadził Mateusz Jaśkiewicz, który opowiedział szczegóły życia Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego z okresu, kiedy żyli na ziemi koluszkowskiej. Przybliżył historię pomnika Orła Białego, który był zaprojektowany przez oboje artystów.

Kolejnym punktem programu był autorski wykład Marty Motyl: "Jakie granice przekroczyła Kobro?". Artystka swoim wykładem wprowadziła słuchaczy krok po kroku w życie artystyczne Katarzyny Kobro, ujawniając motywy jej twórczości. Wykład był niebywale przemyślany i stanowił rys historyczny wzorców, twórców, którzy mięli wpływ na ten nurt artystycznego wyrazu.

Na koniec spotkania zgromadzeni goście obejrzeli „Dom w ogrodzie”. Film to projekt Mateusza Jaśkiewicza przedstawiający dom przy ul. Słowackiego 1/3 w Koluszkach, w którym żyli Kobro i Strzemiński, gdzie gościł poeta Julian Przyboś. Przed domem zrobiono zdjęcie, które miało premierę podczas IV Wielkiej Lekcji Historii.

IV Wielka Lekcja Historii przedstawiała sylwetkę Katarzyny Kobro jej życie i nietuzinkową twórczość w latach 1927-1931, która wraz z mężem malarzem Władysławem Strzemińskim mieszkała w Koluszkach. W tychże latach nauczali w Szkole Przemysłowo-Handlowej. Kobro tworzyła awangardowe dzieła o formach geometrycznych utrwalone w czasoprzestrzeni z matematyczną precyzją, nakreślone wyrazistymi kolorami.

Wydarzenie zorganizowane zostało w dwóch turach o 10:00 w siedzibie MOK i o 18:00 w Sali Muzealnej MOK, co pozwoliło na uczestnictwo wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy.

Tekst autorstwa Pani Moniki Winciorek.