Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

IV Wielka Lekcja Historii

20 lutego 2020 r. mieszkańcy Koluszek uczestniczyli w IV Wielkiej Lekcji Historii zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach i Stowarzyszenie Historia Koluszek. Wśród zaproszonych gości obecni byli Burmistrz Koluszek - Pan Waldemar Chałat wraz z gośćmi specjalnymi rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Panią Jolantą Rudzką-Habisiak i posłanką na Sejm RP Panią Hanną Gill-Piątek.

Wydarzenie poprowadził Mateusz Jaśkiewicz, który opowiedział szczegóły życia Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego z okresu, kiedy żyli na ziemi koluszkowskiej. Przybliżył historię pomnika Orła Białego, który był zaprojektowany przez oboje artystów.

Kolejnym punktem programu był autorski wykład Marty Motyl: "Jakie granice przekroczyła Kobro?". Artystka swoim wykładem wprowadziła słuchaczy krok po kroku w życie artystyczne Katarzyny Kobro, ujawniając motywy jej twórczości. Wykład był niebywale przemyślany i stanowił rys historyczny wzorców, twórców, którzy mięli wpływ na ten nurt artystycznego wyrazu.

Na koniec spotkania zgromadzeni goście obejrzeli „Dom w ogrodzie”. Film to projekt Mateusza Jaśkiewicza przedstawiający dom przy ul. Słowackiego 1/3 w Koluszkach, w którym żyli Kobro i Strzemiński, gdzie gościł poeta Julian Przyboś. Przed domem zrobiono zdjęcie, które miało premierę podczas IV Wielkiej Lekcji Historii.

IV Wielka Lekcja Historii przedstawiała sylwetkę Katarzyny Kobro jej życie i nietuzinkową twórczość w latach 1927-1931, która wraz z mężem malarzem Władysławem Strzemińskim mieszkała w Koluszkach. W tychże latach nauczali w Szkole Przemysłowo-Handlowej. Kobro tworzyła awangardowe dzieła o formach geometrycznych utrwalone w czasoprzestrzeni z matematyczną precyzją, nakreślone wyrazistymi kolorami.

Wydarzenie zorganizowane zostało w dwóch turach o 10:00 w siedzibie MOK i o 18:00 w Sali Muzealnej MOK, co pozwoliło na uczestnictwo wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy.

Tekst autorstwa Pani Moniki Winciorek.