Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Zbiory

Zbiory Sali Muzealnej obejmują głównie pamiątki dotyczące Koluszek i najbliższej okolicy. Pogrupowane są według wyszczególnionych okresów historycznych ważnych dla rozwoju tutejszego ośrodka osadniczego.

Przedstawiamy kolejno: okres rozwoju kolei i powstania współczesnych Koluszek, gdzie znajdują się eksponaty z początków istnienia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, przedmioty użytku codziennego, jak i carskie bilety, odznaczenia, czy pieniądze.

Następnie prezentujemy pamiątki i udokumentowane zniszczenia powstałe w czasie I wojny światowej, gdzie znajdziemy zdjęcia zniszczeń i ich odbudowy, jak również militaria odnajdywane w okolicznych lasach po przejściu frontu.

Niezwykle bogato udokumentowany jest okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Koluszki urosły do rangi miasteczka. Pamiątki z apteki przy ul. Brzezińskiej 10, liczne legitymacje szkolne i związkowe i odznaczenia dają dowód na to jak aktywną społecznością byli koluszkowianie.

Sporą część wystawy zajmują pamiątki II wojny światowej, zwłaszcza dotyczących okupacji niemieckiej. Warto tu wspomnieć o licznych pamiątkach pochodzących od członków oddziału partyzanckiego AK „Sama”.

Ostatnią prezentowaną epoką jest powojenna historia Koluszek, które od 1949 r. stały się oficjalnie miastem. Wśród tych zbiorów znajdziemy eksponaty z powojennego życia koluszkowian, zarówno życia codziennego, jak i świąt takich jak hucznie obchodzone 100-lecie wybudowania kolei do Łodzi, czy XXX-lecie nadania praw miejskich.

Do najciekawszych elementów wystawy należą: mundur organizacji Sokół z 1908 r., płaszcz wyższego urzędnika kolejowego z lat 30., sztandary koluszkowskiego Związku Zawodowego Kolejarzy i wiele innych pomniejszych eksponatów.