Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Zbiory

Zbiory Sali Muzealnej obejmują głównie pamiątki dotyczące Koluszek i najbliższej okolicy. Pogrupowane są według wyszczególnionych okresów historycznych ważnych dla rozwoju tutejszego ośrodka osadniczego.

Przedstawiamy kolejno: okres rozwoju kolei i powstania współczesnych Koluszek, gdzie znajdują się eksponaty z początków istnienia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, przedmioty użytku codziennego, jak i carskie bilety, odznaczenia, czy pieniądze.

Następnie prezentujemy pamiątki i udokumentowane zniszczenia powstałe w czasie I wojny światowej, gdzie znajdziemy zdjęcia zniszczeń i ich odbudowy, jak również militaria odnajdywane w okolicznych lasach po przejściu frontu.

Niezwykle bogato udokumentowany jest okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Koluszki urosły do rangi miasteczka. Pamiątki z apteki przy ul. Brzezińskiej 10, liczne legitymacje szkolne i związkowe i odznaczenia dają dowód na to jak aktywną społecznością byli koluszkowianie.

Sporą część wystawy zajmują pamiątki II wojny światowej, zwłaszcza dotyczących okupacji niemieckiej. Warto tu wspomnieć o licznych pamiątkach pochodzących od członków oddziału partyzanckiego AK „Sama”.

Ostatnią prezentowaną epoką jest powojenna historia Koluszek, które od 1949 r. stały się oficjalnie miastem. Wśród tych zbiorów znajdziemy eksponaty z powojennego życia koluszkowian, zarówno życia codziennego, jak i świąt takich jak hucznie obchodzone 100-lecie wybudowania kolei do Łodzi, czy XXX-lecie nadania praw miejskich.

Do najciekawszych elementów wystawy należą: mundur organizacji Sokół z 1908 r., płaszcz wyższego urzędnika kolejowego z lat 30., sztandary koluszkowskiego Związku Zawodowego Kolejarzy i wiele innych pomniejszych eksponatów.