Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Oferta edukacyjna

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH SALI MUZEALNEJ W KOLUSZKACH

Jednym z najważniejszych celów Sali Muzealnej w Koluszkach jest edukacja historyczna, krajoznawczo-turystyczna oraz patriotyczna. Dzięki starannemu przygotowaniu tematów, skierowana jest do każdej grupy wiekowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zajęcia prosimy rezerwować z minimalnym 3-dniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 601 291 039

Zajęcia edukacyjne odbywają się w godzinach pracy Sali Muzealnej w Koluszkach. W szczególnych przypadkach mogą odbyć się po za wyznaczonymi godzinami otwarcia Sali Muzealnej, w zależności od życzenia klienta.


PRZEDSZKOLA

1. Historia Koluszek dla najmłodszych.
Temat ten skierowany jest do najmłodszych odwiedzających Salę Muzealną w Koluszkach. Poprzez przystępne podejście do tematu historii Koluszek przedszkolaki poznają dzieje swojej okolicy.
Na podstawie bogato ilustrowanej prezentacji pełnej zagadek dzieci poznają najważniejsze historyczne miejsca w Gminie Koluszki. Zapoznają się z także z legendami o pochodzeniu nazwy Koluszki, a także dowiedzą się co sprawiło, że Koluszki rozwinęły się z małej wioski nad rzeką Morgą do miasta jakie znamy dziś. Słuchacze będą mieli także okazję przymierzenia strojów z epoki. Zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, która dotyczy zilustrowania Koluszek takich jak widzą je dzieci.
czas trwania: 60 min

2.Baśnie i legendy Koluszkowskie.

Ten temat poruszy dziecięcą fantazję. Dzięki bogatemu zaprezentowaniu legend o Koluszkach, najmłodsi poznają legendarne dzieje swojej okolicy. Zapoznają się z bohaterami każdej z nich i wybiorą najwłaściwszą według nich legendę.

Zajęcia składają się z części teoretycznej, na której zobrazowane zostaną legendy wraz z objaśnieniami, oraz części plastycznej części plastycznej.
czas trwania: 60 min

3. Uwolnij wyobraźnię.

Najważniejszymi artystami mieszkającymi w Koluszkach byli Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. To właśnie ich dotyczy ten temat. Ucząc w latach 1927-1931 w Koluszkowskich szkołach zaskarbili sobie sympatię wielu młodych ludzi. Stało się to dzięki temu, że pozwalali młodym ludziom na autorskie plastyczne wypowiedzenie się, nie kierując i nie krytykując ich zarazem.

Zajęcia składają się z krótkiej części teoretycznej dotyczącej sztuki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, oraz z dłuższej części praktycznej, na której najmłodsi wykażą się zdolnościami plastycznymi i wcielą się w role awangardzistów.
czas trwania: 60 min

4. Kto ty jesteś...? - zajęcia patriotyczne.
Zajęcia mają na celu edukację patriotyczną najmłodszych. Każdy z uczestników pozna historyczne oraz obecne symbole narodowe Polski, zostaną także zaprezentowane symbole naszej Małej Ojczyzny. Na koniec każdy z uczestników będzie miał za zadanie pokolorować godło Polski lub herb Koluszek.


SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-III

1. Historia Koluszek
Ogólna historia Koluszek dostosowana dla klas I-III szkoły podstawowej. Wykład połączony z bogato ilustrowaną prezentacją dotyczącą dziejów naszej okolicy. Podczas prezentacji uczniowie poznają m.in. pochodzenie nazwy miasta Koluszki, najważniejsze wydarzenia z lokalnej historii i dowiedzą się dlaczego Koluszki rozwinęły się do rangi miasta.
czas trwania: 60 min

2.Baśnie i legendy Koluszkowskie.
Ten temat poruszy dziecięcą wyobraźnie. Dzięki bogatemu zaprezentowaniu legend o Koluszkach, najmłodsi poznają legendarne dzieje swojej okolicy. Zapoznają się z bohaterami każdej z nich i wybiorą najwłaściwszą według nich legendę.  W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli za zadanie zilustrować wybraną lub wymyśloną przez siebie legendę o Koluszkach.
czas trwania: 60 min

3.Najważniejsze miejsca historyczne i turystyczne - wirtualna podróż poprzez obiekty związane z historią i turystyką w Gminie Koluszki. Uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi informacjami o obiektach i miejscach, a następnie będą mieli za zadanie stworzyć wymyśloną mapę Koluszek z realnymi lub wykreowanymi miejscami.
czas trwania: 60 min

4.Awangarda - Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński
Zajęcia składają się z krótkiej części teoretycznej dotyczącej sztuki i życia Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, oraz z dłuższej części praktycznej, na której uczestnicy wykażą się zdolnościami plastycznymi i wcielą się w role awangardzistów.
czas trwania: 60 min

5. A nad nami Orzeł Biały
Zajęcia mają na celu edukację patriotyczną uczestników. Na podstawie prezentacji oraz karty pracy każdy z uczestników pozna historyczne oraz obecne symbole narodowe Polski, zostaną także zaprezentowane symbole naszej Małej Ojczyzny. Na koniec każdy z uczestników będzie miał za zadanie wykonać kokardę patriotyczną.
czas trwania: 60 min

6. Historia ubioru
Fascynująca podróż w przeszłość drogami rozwoju ubioru. Prezentacja historii umundurowania i strojów cywilnych z wybranych epok historycznych dostosowana do wieku odbiorcy. Lekcja opiera się na ciekawostkach historycznych, podstawowych pojęciach, a także pracy praktycznej na kartach pracy.
czas trwania: 60 min

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV - VIII

1.Historia Koluszek
Ogólna historia Koluszek dostosowana do klas IV-VIII szkoły podstawowej. Wykład połączony z bogato ilustrowaną prezentacją dotyczącą dziejów naszej okolicy. Podczas prezentacji uczniowie poznają najważniejsze wydarzenia z dziejów Koluszek i okolic. Dowiedzą się dlaczego Koluszki rozwinęły się tak prężnie i jakie znaczenie miały w przeszłości. Zajęcia będą połączone z pracą z kartami pracy.
czas trwania: 60 min

2.Koluszki w okresie wojen
Ten temat ma za zadanie przybliżyć uczniom tematykę wojennych dziejów Koluszek i okolicy. Przygodę rozpoczniemy w czasach potopu szwedzkiego, a zakończymy na II wojnie światowej. Uczestnicy zapoznają się także z wybranym umundurowaniem oraz uzbrojeniem żołnierskim.  Zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej.
czas trwania: 60 min

3.Poznaj Gminę Koluszki
Zajęcia zabiorą uczestników w podróż po Gminie Koluszki. Uczniowie poznają najważniejsze miejsca pod względem turystycznym i historycznym znajdujące się w naszej okolicy. Uczestnicy będą mieli za zadanie wspólnymi siłami przygotować i przedstawić przewodnik po Gminie Koluszki.
czas trwania: 90 min

4.  Strzemiński
Zajęcia składają się z krótkiej części teoretycznej dotyczącej sztuki i życia Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, oraz z dłuższej części praktycznej, na której uczestnicy wykażą się zdolnościami plastycznymi i wcielą się w role awangardzistów.
czas trwania: 60 min

5.Miejsca pamięci
Uczestnicy zapoznają się z wykładem dotyczącym miejsc pamięci znajdujących się na terenie Gminy Koluszki. Lekcja składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.
czas trwania: 60 min

6.Wielokulturowość
Ten temat poruszy dawną wielokulturowość Gminy Koluszki. Dzięki ogólnemu zarysowi tematu uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać wszystkie kultury, wyznania i narody jakie zamieszkiwały naszą okolicę. Ważną kwestią zajęć będzie również współżycie wszystkich kultur na jednym terenie. Lekcja składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.
czas trwania: 60 min

7.Awangarda w Koluszkach
Zajęcia składają się z dwóch części - teoretycznej dotyczącej sztuki i życia Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, oraz części praktycznej, na której uczestnicy wykażą się zdolnościami plastycznymi i wcielą się w role awangardzistów.
czas trwania: 90 min

8.
Historia ubioru
Fascynująca podróż  w przeszłość drogami rozwoju ubioru. Prezentacja historii umundurowania i strojów cywilnych z wybranych epok historycznych dostosowana do wieku odbiorcy. Lekcja opiera się na ciekawostkach historycznych, podstawowych pojęciach, a także pracy praktycznej na kartach pracy.
czas trwania: 60 min

9. Koluszki w okresie PRL
Ta lekcja przeniesie uczniów w okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zaprezentowane zostaną najważniejsze pojęcia i historie związane z tym okresem. Dzięki ciekawemu podejściu do tematu, młodzi poznają życie jakie znają tylko z filmów.
czas trwania: 60 min

SZKOŁY ŚREDNIE

1.Historia Koluszek
Ogólna historia Koluszek dostosowana do klas szkół średnich. Wykład połączony z bogato ilustrowaną prezentacją dotyczącą dziejów naszej okolicy. Podczas prezentacji uczniowie poznają najważniejsze wydarzenia z dziejów Koluszek i okolic. Dowiedzą się dlaczego Koluszki rozwinęły się tak prężnie i jakie znaczenie miały w przeszłości. Zajęcia będą połączone z pracą z kartami pracy.

2.Rozwój kolei
Uczestnicy zajęć zapoznają się w najważniejszym momentem w dziejach rozwoju Koluszek, czyli budową infrastruktury kolejowej oraz rozwojem kolejnictwa. Dowiedzą się także, dlaczego kolej była tak ważna w życiu koluszkowian i całej ówczesnej europy. Zajęcia będą połączone z pracą z kartami pracy.
czas trwania: 60 min

3.Rozwój Koluszek w okresie międzywojennym
Zajęcia przeniosą uczestników w podróż do międzywojennych Koluszek. Uczniowie poznają najważniejsze wydarzenia z tego okresu, zobaczą jak wyglądało życie codzienne i kulturalne koluszkowian, a także zapoznają się z najważniejszymi fotografiami przedstawiającymi Koluszki w okresie międzywojennym.
czas trwania: 60 min

4. I wojna światowa
I wojna światowa wywarła duży wpływ na życie Koluszek i okolicy. Poprzez wykorzystanie bogatej ikonografii, materiałów archiwalnych oraz umundurowania zajęcia o tej tematyce przybliżą uczniom temat Wielkiej Wojny na ziemi koluszkowskiej.
czas trwania: 60 min

5. II wojna światowa
Uczestnicy zajęć poznają najkrwawszy moment w historii Polski, a zarazem ziemi koluszkowskiej, czyli okres II wojny światowej. Dzięki wykorzystaniu wspomnień naocznych świadków tych wydarzeń, materiałów archiwalnych oraz artefaktów historycznych, uczniowie będą mogli przenieść się do czasów niemieckiej okupacji i poznać realia ciężkiego codziennego życia. Zajęcia będą połączone z pracą z kartami pracy.
czas trwania: 60 min

6. Żydzi
Historia Koluszek jest nieodłącznie związana z historią Żydów zamieszkujących ten teren. Na zajęciach uczniowie dowiedzą się kim są Żydzi, poznają ich religię oraz kulturę a także zapoznają się z najważniejszymi wydarzeniami z historii koluszkowskich Żydów, przede wszystkim z okresem II wojny światowej i Holocaustem.
czas trwania: 60 min

7. Ewangelicy
Okolice Koluszek licznie zamieszkiwali ewangelicy pochodzenia niemieckiego i holenderskiego. Jedynymi śladami po nich są stare murowane domy oraz liczne zaniedbane cmentarze. Zajęcia mają na celu przybliżenie uczniom kultury i historii ewangelików zamieszkujących naszą okolicę.
czas trwania: 60 min

8. Katolicy - historia koluszkowskiej świątyni
Zajęcia mają za zadanie przekazać uczniom jak znaczącym wydarzeniem historycznym i społecznym była budowa koluszkowskiego Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach. Uczestnicy zapoznają się architekturą, wyposażeniem oraz najważniejszymi historiami związanymi z koluszkowską świątynią.
czas trwania: 60 min

9. Umiastowienie Koluszek
Czy Koluszki faktycznie stały się miastem w 1949 roku? A może były nim wcześniej? Na to pytanie odpowiedzą zajęcia dotyczące umiastowienia Koluszek. Uczestnicy poznają historie starań koluszkowian o nadanie praw miejskich, pierwsze problemy, a także sukcesy na drodze do umiastowienia się Koluszek.
czas trwania: 60 min

10. Turystyka i rekreacja w Gminie Koluszki.
Uczestnicy zajęć stworzą turystyczną mapę Gminy Koluszki, przeanalizują najważniejsze problemy i zalety turystyczne Gminy Koluszki, a także wskażą wybrane przez siebie drogi rozwoju Koluszek w kierunku turystycznym i rekreacyjnym.
czas trwania: 60 min

11. Strzemiński i Kobro w Koluszkach
Uczestnicy zajęć edukacyjnych poznają życie i twórczość Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro w Koluszkach w latach 1927-1931. Uczniowie dowiedzą się m.in. dlaczego artyści wybrali Koluszki jako centrum swoich działań, jakie najważniejsze rzeczy tu stworzyli oraz co po nich pozostało.
czas trwania: 60 min

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH

1. Historia Koluszek w pigułce
Zapraszamy w podróż w przeszłość, aby poznać dzieje Koluszek. Przeniesiemy się w najodleglejsze czasy, kiedy Koluszki znajdowały się w całkowicie innym miejscu niż są obecnie. Poznamy także dlaczego Koluszki zmieniły swoją lokalizację, dlaczego tak prężnie się rozwinęły i co sprawiło, że były i są wyjątkowym miastem.
czas trwania: 60 min

2. Wojenne dzieje Koluszek
Wielkie wojny nie ominęły Koluszek. Wprost przeciwnie. Poprzez strategiczne położenie nasze miasto narażone było na ataki wroga. Dzięki bogatej prezentacji poznamy wojenne dzieje Koluszek i ich mieszkańców. Lekcję rozpoczniemy podczas potopu szwedzkiego, dotrzemy do I wojny światowej i zakończymy na II wojnie światowej.
czas trwania: 60 min

3. Kobro i Strzemiński
Niezapomnieni, wspaniali, a zarazem dziwni, takim mianem często koluszkowianie określają artystyczną parę, która w 1927 roku przyjechała i osiedliła się w Koluszkach. Podczas wspólnej lekcji poznamy życie, twórczość oraz działalność edukacyjną Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro w Koluszkach. Zajęcia będą bogato ilustrowane fotografiami i materiałami archiwalnymi, których nie zobaczą Państwo w żadnym innym miejscu.
czas trwania: 60 min

4. Koluszki czterech kultur
Dzieje Koluszek składają się z wielu elementów, które je budowały. Jednym z takich jest lokalna wielokulturowość, w której w skład wchodzili Żydzi, Protestanci, Prawosławni i Katolicy. Poznaj Koluszki czterech kultur i dzięki bogatej prezentacji odwiedź miejsca związane z narodami, których już dziś praktycznie nie ma na terenach.
czas trwania: 60 min
ZAJĘCIA PLENEROWE

Zapraszamy serdecznie na zajęcia plenerowe, które mają formę pieszych wycieczek po Koluszkach. Poznacie Państwo na nich najważniejsze fragmenty dziejów naszego miasta.

1. Śladami Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro
2. Śladami II wojny światowej
3. Żydowskie Koluszki
4. Najważniejsze miejsca historyczne w Koluszkach

Czas trwania około 2 godziny.

ISTNIEJE TAKŻE MOŻLIWOŚĆ ZORGANIZOWANIA  WYCIECZKI PIESZEJ PO KOLUSZKACH NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA.